Yardım
Tekstil Sanayi Kredisi
Tekstil Sanayi Blog
Kategorik Analizler
Pijama
Pijama'yı hafif, genellikle iki parçadan oluşan ve yatmak için giyilen bir giysi olarak tanımlayan Wikipedia pijama kelimesinin etimolojik kökenini Hintçeye dayandırmakta ve şöyle devam etmektedir: "Hintçe Pajama kelimesinin esas anlamı, "Bacak Giysisi' olup, Güney ve Batı Asya'da, özellikle Hindistan'da erkekler tarafından giyilen, belden bir uçkurla bağlanan hafif kumaştan bir pantolon için kullanılır. Günümüzde pijama kelimesi genellikle gecelik eşanlamlısı olarak kullanılır."
 
Pijamanın tarihsel sürecine baktığımızda ise Wikipedia'nın şu açıklamalarına rastlamaktayız: İngiliz sömürgecileri bu pantolon türü ile Hindistan'da tanıştı. 17. yüzyıl'ın ortalarında, hem ismi hem de giysi olarak kısa süreliğine moda haline geldiği Avrupa'ya geldi. Ancak bu kısa akımdan sonra pijamalar tekrar unutuldu. Britanya İmparatorluğu'nun sömürgesi Hindistan'la ticaretin arttığı 1870 yılından sonra, pijama yeniden Avrupa'ya geldi. Hafif pijama pantolonları ile birlikte bu sefer iliklenebilen, gömleğe benzeyen bir üst giyilirdi. Birinci Dünya Savaşı'nın sonuna kadar pijama, o zamana kadar erkekler tarafından da kullanımı yaygın olan uzun geceliklerin yerini almayı başarmıştı. Pijama malzemesi olarak, Avrupa'nın sömürgelerinden temin ettiği rahat pamuk ve ipek kumaşlar kullanıldı.
 
20. yüzyılı 30'lu yıllarında, kadınların hafif bir tatil giysisi olarak plaj pijaması giymeleri moda oldu.
 
Günümüzde pijamalar uzun paçalı geniş kesimli bir pantolonla uzun kollu bir üstten oluşur. Bu üst eski modellerden farklı olarak bugün çoğunlukla tişört kesiminde olup düğmesizdir. Pantolon ise elastik bir bel bandına sahiptir."
 
Özellikle uyurken veya uykuya ön hazırlık sürecinde rahat giyimin bir parçası olan pijama insanların günlük ihtiyaçlarında önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle pijama / gecelik / sabahlık kategorilerinde önemli paylaşımların bulunacağını öngörmekteyiz. Pijama genel itibari ile pijama takımları, şort takım pijama, kapri takım pijama, uzun takım pijama ve diğer bayan pijama gibi kategorilerde incelenecektir. Bu nedenle pijama üreten firmalar, pijama fabrikaları, pijama atölyeleri bu kategorilerde pijama modelleri oluşturma, pijama çeşitleri hakkında bilgi alma ve en ucuz "pijama fiyatları" oluşturmanın püf noktaları hakkında bilgi alabilir ve görüşlerini diğer kullanıcılar ile paylaşabilirler. Yine iç giyim ve pijama kategorisinde ürün arayan iç giyim toptancıları, pijama toptancıları ve perakende pijama satan tekstil mağazaları ürünlerin hazırlanışı aşamaları ile pijama modelleri, pijama çeşitleri ve pijama fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilir ve görüşlerini diğer kullanıcılar ile paylaşabilirler.

Sabahlık ve gecelik kategorisi kadın giyim kategorisinde dikkat çeken bir diğer kategoridir. Bu kategoride gecelik takımları, saten gecelik, dantel gecelik, penye gecelik, kombinezon, büyük beden gecelik, gece elbisesi ve diğer gecelik konularında gecelik fabrikaları, gecelik atölyeleri, gecelik imalatçıları sabahlık ve gecelik modelleri, sabahlık ve gecelik çeşitleri hakkında bilgi alabilir ve daha ucuza imal etme ile model oluşturma tecrübelerini diğer kullanıcılar ile paylaşabilirler. Gecelik toptancıları, gecelik, ihracatçıları ve gecelik satan tekstil mağazaları da kendi bu bilgi dağarcığında faydalanabilir ve kendi düşüncelerini aktarabilirler.

Bu kategorilerde genelde İstanbul, Merter, Güngören, Yeşildirek, Eminönü, Fatih, Osmanbey, Şişli tekstil firmaları ve özelde pijama firmaları, pijama toptancıları, toptan pijama satan firmalar pijama modelleri, pijama çeşitleri ve pijama fiyatları konularında paylaşımlarda bulunabilirler.