Yardım
Tekstil Sanayi Kredisi
Tekstil Sanayi Blog
Kategorik Analizler
Gömlek
Vücudun üst kısmına giyilen kollu veya yarım kollu, yakalı giysi olarak tanımlanan gömlek özellikle erkeklerin günlük hayatında sıkça kullandığı giysilerden birisidir. Yıllardır ne erkekler gömleklerden vazgeçebildi ne de kadınlar!.. Gömlek kimi zaman giyen insanı daha asil gösterdi, kimi zaman ise olduğundan daha asi!. Ama hemen hemen herkes tarafından hemen her yerde severek giydi gömleği!..
 
Gömlek, günümüzde erkekle özdeşleşmiş klasik bir üst giyim ürünüdür. Fakat kadın erkek fark etmeden herkes tarafından keyifle, zevkle giyilir!. Klasik olmasının yanında asırlardır erkeğin şıklık sırlarından birisi olma görevine devam etmiş ve bu yöndeki trendlere uyarak her zaman konumunu korumuştur. 
 
Gömlek Renkleri, desenleri ve kesimlerine göre günlük ya da özel günler için kullanılabilen gömlekler, kumaş pantolon, kot pantolon-jean ya da şortlar ile mükemmel uyumuyla tarz bir erkeğin gardolabında en önemli yeri alan vazgeçilmez klasik bir kıyafet olarak karşımıza çıkmaktadır.
 
İşte ne erkeklerin ne kadınların vazgeçemediği bir giysi olan gömlek tarihine bu bilgiler ışığında bakıldığında insanoğlunun elindeki bulgular ilk olarak eski Mısır’da giyilmeye başladığını gösteriyor. Moda tarihinin vazgeçilmez giysisi her ne kadar ağırbaşlı havası yüzünden bir dönem yalnızca soyluların gözdesi olsa da;  günümüzde her yaştan genç-yaşlı, her cinsten, kadın-erkek ve her kesimden soylu, aristokrat, zengin, fakir kesim insana hitap ediyor. 
 
Bu kadar geniş bir kullanım alanı olan gömleğin gizemli tarihi yolculuğunda Mısırlıların onu, kolların ve başın geçebilmesi için bırakılan boşluklardan oluşan dikdörtgen bir keten parçası şeklinde giydiklerini karşımıza çıkarmaktadır. Ortaçağda ise kraliyet ailelerinin önemli bir sembolüydü. Onaltıncı yüzyılda, dantellerle ve fırfırlarla süslenerek ağır ve soylu görünüme büründü gömlek. Onsekiz ve Ondukuzuncu yüzyıllar Avrupa’da süslü ve çok katlı yakaların kullanılmaya başlanılmasıyla yaka, gömleğin en önemli unsuru olduğu fark edildi ve yaka gömleğe günümüz karakterini vermeye başladı.
 
Gömlekte alışık olunmayan renklerin kullanılmaya başlandığı dönemler bir yana gömlek modelleri moda tarihi boyunca akımlara bağlı olarak hep değişmişti. ABD’de serbest yakalı beyaz gömleklerin çok popüler olması ile 1920’lerde inanılmaz bir renk çeşitliliği ve takılıp çıkarılabilen yakaların modası başladı. 30’lu ve 40’lı yıllarda ise Hollywood’un etkisinin oldukça öne çıktığı, etkisinin hissedildiği yıllardır. Etnik görünüşün öne çıktığı ve hippi akımının dünyayı kasıp kavurduğu 1960’larda ise erkekler, vücudu sımsıkı saran gömleklerle boy gösterdiler. Buna bağlı olarak lycra kumaşı da ilk kez bu dönemde gömlek üretiminde kullanılmaya başlanıldı.
 
Renkli geniş kravatlarla uzun sivri yakalı gömlekler ise 70’lerde adeta altın çağını yaşadı. Aynı zamanda, kadının özgürleşmesinin de başlangıcıydı. Bu dönemi bazı gömlek tarihi yazarları; ofiste erkeklerle eşit söz hakkı için savaşan kadınların, gömlek etek, ceket üçlüsünden oluşan muhafazakár bir zırhla giriştikleri kavgaya ve Yves Saint Laurent, Calvin Klein, Ralph Lauren gibi modacılarrın ellerinin  kreasyonlarıyla bağımsızlıklarına kavuştuklarına dikkat çekmeye çalışırlar. Ayrıca bu tarihsel analizi yapanlar 70'lerin ortalarında ise unisex giyimin keşfedilmesi ve ünlü yazar ve aktör Woody Allen'ın unutulmaz Annie Hall filminde (1977) Diane Keaton'ın Ralph Lauren imzalı erkek gömleğini gören kadınlar arasında erkek kıyafetleri kullanmak çok moda olduğuna dikkat çekerler hep.  Spor giyimin zirvesine tırmandığı dönem 80’lerde ise gömlek yakaları küçüldü, kumaşlar iyice esnedi. 2000’li yıllarda ise gömlekle ilgili en önemli tercih sebebi hem rahatlık hem de şıklık oldu.
 
Bu kadar önemli tarihsel ve anlamsal içeriği barındıran gömlek konusunda gömlek imalatçıları, gömlek fabrikaları, gömlek atölyesi sahipleri, gömlek modelleri, gömlek çeşitleri hakkındaki fikir ve düşüncelerini bu kategoride paylaşabilirler. Ayrıca toptan gömlek satan toptancılar, gömlek ihracatçıları ve gömlek satan mağazalar gömlek modelleri ve gömlek çeşitleri ile gömlek fiyatları hakkındaki fikirlerini imalatçılar ile paylaşabilirler.
 
Hiç kuşkusuz bu paylaşımda İstanbul gömlek imalatçılarının rolü oldukça çok olacaktır. Hem kaliteli, ucuz, marka gömlek oluşturma noktasında önemli mahir tecrübelere sahip olan İstanbu'daki gömlek firmaları olan; Merter gömlek firmaları, Osmanbey gömlek firmaları, Laleli gömlek firmaları, Fatih gömlek firmaları, Zeytinburnu gömlek firmaları hem de Türkiye ve dünyanın bir çok yerindeki gömlek firmalarından bu konu ile görüşlerini paylaşmaları kullanıcıların bakış açısını daha zenginleştirecektir.