Yardım
Tekstil Sanayi Kredisi
Tekstil Sanayi Blog
Kategorik Analizler
Pantolon
Belden başlayan ve paçaları ayak bileklerine inen giysi olarak tanımlanır pantolon. Sürekli değişen ve yenilenen moda ile erkek pantolonlarının öodellerinde önemli ölçüde değişiklikler getirmemiştir. Tarihsel süreçte yaşanan bu değişimler ile pantolonların boyları uzun ve kısa, paçaları dar veya bol (gemici pantolonu), bacaklara yapışık (kayak pantolonu) gibi farklılıkların oluşmasına neden olmuştur. Pantolonların genellikle paçaları, kıvrık veya düzdür. Pantolonların dikkat çeken özelliklerinden birisi de ön, arka veya yanlarında cepler olmasıdır. Artık modacının kreasyonuna göre bu ceplerin büyüklükleri ve sayısı ile yeri değişebilir.
 
Kot pantolon, kumaş pantolon, keten pantolon, kadife pantolon gibi farklı kumaşlardan üretilen pantolonların biçimi ne olursa olsun, erkek giyiminin başlıca unsurlarından biri olan pantolon genellikle aynı parçalardan meydana gelir. Bunlar, pantolonun gövdesini meydana getiren dört büyük parça ile kemer, düğme veya fermuarın dikildiği pat kısmı denen ikinci dereceden parçalar olarak sayılabilir.

Pantolon geçmişine yani tarihine bakıldığında; figüratif sanat delillere dayanarak ilk pantolon giyimlerinin muhtemelen M.Ö. 24 binlerde güney Sibiryanın Mal'ta-Buret' kültür alanında olduğu sanılmaktadir. Tarihsel analiz yapan uzmanlar, kesin tespit ve binicilik için yünden icat edilen ilk pantalonun Çinin Turfan (Xinjiang) eyaletinde bulunan ve M.Ö. 1300-1000 yıllara dayanan Yanghai mezarlıkta bulunduklarını tespit etmişlerdir.

Bu pantolonun üzerindeki damgaların Türk kültür coğrafyasındaki bazı örneklere benzemesi dikkat çekmektedir. O nedenle bu öngörüya dayanılarak pantolonun ata binmek için geliştirilmiş Orta Asyadan Hunlarla Avrupaya ve Choularla ve Gutilerle Tarım Havzasına gelen bir Türk giyimi olduğu düşünülmektedir.
 
Pantolonun, pantolon olarak karşımıza çıkmasının Venedikliler tarafından, 4. yüzyılda Roma'da öldürülen Hıristiyan hekim Panteleone'yi anmak için "pantaloni" dedikleri günümüz pantolonunun atası olarak kabul edilen olan dar ve uzun külotları giymeleri ile günümüze geldiği düşünülmektedir. 
 
Dikkat çeken önemli tarihsel bir süreçte16. yüzyılda Fransa ve İngiltere'yi dolaşan Commedia dell'Arte gruplarının sevilen karakterlerinden birisi de Pantalone idi. Pantalone, uzun don giyen zengin ve yaşlı bir tiplemeydi. 17. yüzyılda ise denizciler ve çocuklar tarafından benimsenen Pantalone'nin uzun donu Fransız Devrimi'nin siyasî simgelerinden birisi haline geldi. Fransız soylularının tayta benzeyen külotlarının yerine uzun pantolonlar giyen Sans Culottes adıyla anılan grup böylece kendilerini varlıklı kesimden ayırdılar. Zamanla burjuva karşıtlığının bir simgesi olan pantolon, 1789'da soylulara karşı ayaklanan işçi ve köylü sınıfı tarafından üniforma olarak seçtiği bir kıyafet oldu.
 
Pantolonun, Osmanlılar'da da denizciler ve işçiler gibi sıradan sınıfın giymesi ile siyasî bir simge haline gelmese de giderek popülerliğini artırdı.

Bebek, kadın, erkek ve çocukların en temel alt grup ihtiyaçlarından olan ve bu mecrada en çok paylaşımların gerçekleşeceği kategorilerden birisi de hiç kuşkusuz pantolondur. Pantolon kategorisinde; pantolon imalatçıları, pantolon fabrikaları, pantolon atölyeleri en son moda pantolonlar veya yeni pantolon modelleri ile pantolon çeşitleri hakkındaki görüşlerini paylaşabilirler. Pantolon toptancıları, pantolon firmaları, pantolon satan mağazalar ile internetten pantolon satan web siteleri pantolon üreticilerine beklenen ucuz pantolon fiyatları ve halkın ihtiyaçları olan yeni model pantolonların üretilmesi konusunda üreticilere yardımcı olabilirler.

Özellikle takım elbiselerin altına giyilen pantolon kategorisi genel itibari kot pantolon, kumaş pantolon, keten pantolon, kot pantolon, gabardin pantolon, chino pantolon, kanvas pantolon, kapri pantolon, hamile pantolonu ve diğer pantolonlar kategorisi şeklinde incelenecektir. Ayrıca bu kategoride kaliteli, marka, ucuz pantolon imal ederek bunun satışını gerçekleştiren firmalar ile kişilerin özellikle ilgilerini beklemekteyiz.

Kot pantolon tekstil sektöründe en çok imal edilen ve son kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen alt grup giyim kategorisidir. erkek kot pantolonları, kadın kot pantolonları, çocuk kot pantolonları, bebek kot pantolonları her zaman insanların temel kullanım kıyafetleri olmuştur. Kot pantolon imalatçıları, kot pantolon fabrikaları, kot pantolon atölyeleri son zamanlarda bu sahada oldukça tecrübe kazanarak yeni kot pantolonu modelleri ve kot pantolonu çeşitleri imal ederek dünya piyasasına girmekte önemli adım atmışlardır. Kaliteli kot pantolonlarını oldukça ucuza mâl ederek dünya piyasasında marka haline gelen kot pantolonu üreticisi firmalar, tecrübelerini bu kategori kapsamında paylaşabilirler. Kot pantolon toptancıları, kot pantolonu satan mağazalar ile internetten kot pantolon satan web siteleri, kuşkusuz bu kategoriyi kullanarak kot pantolonu üreticilerine fikirlerini aktarabilirler.

Bu kategoride başta İstanbul'da Güngören, Merter, Laleli, Yenibosna, Osmanbey, Eminönü, Fatih pantolon firmaları ile Türkiye'nin diğer illeri olan; Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bayburt, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye ve Düzce pantolon firmaları görüşlerini paylaşabilirler.

Bu kategoride ayrıca dünya markası olan pantolon firmaları ile aşağıdaki ülkelere ihracat ve ithalat yapan pantolon firmaları deneyimlerini paylaşabilirler. Bu ülkeler şunlardır: Rusya, Antarktika, Kanada, Çin, ABD, Brezilya, Avustralya, Hindistan, Arjantin, Kazakistan, Cezayir, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Grönland (Danimarka), Suudi Arabistan, Meksika, Endonezya, Sudan, Libya, İran, Moğolistan, Peru, Çad, Nijer, Angola, Mali, Güney Afrika, Kolombiya, Etiyopya, Bolivya, Moritanya, Mısır, Tanzanya, Nijerya, Venezuela, Pakistan, Namibya, Mozambik, Türkiye, Şili, Zambiya, Burma, Afganistan, Güney Sudan, Fransa, Somali, Orta Afrika Cumhuriyeti, Ukrayna, Madagaskar, Botsvana, Kenya, Yemen, Tayland, İspanya, Türkmenistan, Kamerun, Papua Yeni Gine, İsveç, Özbekistan, Fas, Irak, Paraguay, Zimbabve, Japonya, Almanya, Filipinler, Kongo Cumhuriyeti, Finlandiya, Vietnam, Malezya, Norveç, Fildişi Sahili, Polonya, Umman, İtalya, Burkina Faso, Yeni Zelanda, Gabon, Batı Sahra, Ekvador, Gine, Birleşik Krallık, Uganda, Gana, Romanya, Laos, Guyana, Beyaz Rusya, Kırgızistan, Senegal, Suriye, Kamboçya, Uruguay, Surinam, Tunus, Bangladeş, Nepal, Tacikistan, Somaliland, Yunanistan, Nikaragua, Kuzey Kore, Malavi, Eritre, Benin, Honduras, Liberya, Bulgaristan, Küba, Guatemala, İzlanda, Güney Kore, Macaristan, Portekiz, Ürdün, Sırbistan, Azerbaycan, Avusturya, Birleşik Arap Emirlikleri, Çek Cumhuriyeti, Panama, Sierra Leone, İrlanda, Gürcistan, Sri Lanka, Litvanya, Letonya, Togo, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Kosta Rika, Slovakya, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Danimarka, Hollanda, İsviçre, Bhutan, Tayvan, Gine Bissau, Moldova, Belçika, Lesoto, Ermenistan, Solomon Adaları, Arnavutluk, Ekvator Ginesi, Burundi, Haiti, Ruanda, Makedonya, Cibuti, Belize, El Salvador, İsrail, Slovenya, Fiji, Kuveyt, Svaziland, Doğu Timor, Bahamalar, Karadağ, Vanuatu, Falkland Adaları (Birleşik Krallık), Katar, Dağlık Karabağ, Gambiya, Jamaika, Kosova, Lübnan, Kıbrıs Cumhuriyeti, Porto Riko (ABD), Abhazya, Fransız Güney ve Antarktika Toprakları (Fransa), Filistin, Brunei, Trinidad ve Tobago, Fransız Polinezyası (Fransa), Güney Osetya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Samoa, Lüksemburg, Hong Kong (Çin), São Tomé ve Príncipe, Turks ve Caicos Adaları (Birleşik Krallık), Kiribati, Bahreyn, Dominika, Tonga, Singapur, Guam (ABD), Andorra, Kuzey Mariana Adaları (ABD), Palau, Seyşeller, Barbados, Heard Adası ve McDonald Adaları (Avustralya), Saint Vincent ve Grenadinler, Svalbard ve Jan Mayen (Norveç), ABD Virjin Adaları (ABD), Malta, Maldivler, Cook Adaları (Yeni Zelanda), Amerikan Samoası (ABD), Marshall Adaları, Lihtenştayn, Britanya Virjin Adaları (Birleşik Krallık), Christmas Adası (Avustralya), San Marino, Saint Martin (Fransa), Bermuda (Birleşik Krallık), Norfolk Adası (Avustralya), Makao (Çin), Cebelitarık (Birleşik Krallık), Monako, Vatikan!.